RAKI KÜLTÜRÜ VE RAKI ADABI

blog yazısı ekle !

RAKI KÜLTÜRÜ VE RAKI ADABI

Rakının hem Batı hem de Doğu kültürü açısından yeri geçmişten günümüze büyük bir yer kaplar. Bu kültürün gelişmesi akabinde ise rakı içme adabının bugün çeşitli restoran ve mekanlarda vuku bulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Rakı kültürü geçmişten günümüze birçok öğünle denenmiştir.

Ankara'daki Fasıl Mekanları
Ankara FasılBunu takiben rakının en çok hangi öğünlerle iyi gittiği konusunda belli bir noktaya varılmıştır. Buna bağlı olarak varılan bu nokta rakının kültürler arası evrensel olarak nerede durduğunu göstermiştir Rskının günümüzde hangi yemeklerin yanında iyi gidebileceğini buna bağlı olarak onun en rahat biçimde nerelerde içilebileceği ise rakı içme adabını geliştirmiştir ve onu bugüne kadar getirmiştir.

Biz bu yazımızda size rakı kültürünün tarihsel gelişiminden ziyade bu tarihsel gelişime nasıl bakıldığı konusunda belli noktaları göstermek istedik. Yiyecek ve içecek açısından tarihsel gelişimi takip ederken Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirleri de göz önünde bulundurmamız gerektiğinin altını çizmek gerekir. Zira rakı kültürü ve adabı birinden bağımsız düşünülemeyecek iki şey olduğu için onları bu açılardan izlemek çok daha yararlı ve iyi olacaktır.