ANKARA FASIL MEKANLARI BALGAT

blog yazısı ekle !

ANKARA FASIL MEKANLARI BALGAT

Balgat konum itibariyle Ankara'nın en önemli noktalarına yakınlığından dolayı büyük öneme sahip bir semttir. Bakanlıklara yakın olması iş dünyasının ve memurların uğrak yeri olmasını, ODTÜ'ye yakın olması öğrencilerin sıklıkla uğradığı fasıl mekanları olmasını sağlamaktadır.Kızılay gibi Ankara'nın merkez konumunda ki bir semte yakınlığı sebebiyle de ulaşımın oldukça kolay olduğu bir semttir.
Assos Meyhane - Ankara Fasıl

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Ziverbey Cafe Restaurant - Ankara Fasıl

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal - Ankara Fasıl

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Hacı Abdullah Ankara - Ankara Fasıl

Söğütözü

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara


Fasıl mekanlarına ulaşımın kolay olması gerekmektedir. Balgat fasıl mekanları zengin ve elit kesimin uğrak yeri olduğu için nezih ve aile olarak fasıl keyfini ailenizle ve arkadaşlarınızla rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Alkollü ve alkolsüz fasıl mekanlarının bulunması da yine Balgat'ı cazibe merkezi haline getirmektedir. İsteğinize ve keyfinize göre fasıl mekanları seçebileceğiniz ender yerlerden biridir Balgat fasıl mekanları.

Balgat fasıl mekanları son dönemlerde yoğun bir ilgi görmeye başlamıştır. Bunun da en önemli sebebi Balgat'ın çehresinin değişmesi ve daha uğrak bir semt haline gelmesidir. Aslına bakılırsa iş yoğunluğunun en çok olduğu Balgat, iş çıkış saatlerinde iş yorgunluğu ve stresinin atılmasına imkan sağlayacak mekanların en çok olduğu semttir. Günün yorgunluğunun atılabileceği en iyi mekanların başında da her zamanki gibi fasıl mekanları gelmektedir.